o_18vsg4sqkfsh344dbcj6m1tkpl o_18vsg4sqjid81vtrejgu27blvi o_18vsh6c48185u1b27102pnjbdljf o_18vsh6c48ut8bc31lfn1p6017uqd
  • News
  • Track-And-Field-Success-For-Sac-Junior-Athletes
Track & Field success for SAC Junior athletes

Track & Field success for SAC Junior athletes

18 May 2022

Iris Downes at the British Milers Club

Huge congratulations are due to club Junior Iris Downes after a brilliant week of racing at British Milers Club meets, breaking her 800m PB twice and running the qualifying standard for the European Under-18 Championship.

The 16-year-old was the winner of the 800m A Race at the BMC Birmingham Uni Gold standard meet on Wednesday 11 May in a PB time of 02:05.64, before going even faster 3 days later by running 02:04.44 to take third place in the 800m A Race of the BMC Birmingham Uni Grand Prix.

Not only are these placings highly impressive, with the BMC fixtures attracting famously strong fields, but they also mean Iris has comfortably secured the qualifying standard for the European Under-18 Championship, due to be held in Jerusalem this July.

At time of writing (17.5.22) this means Iris is the second-ranked female Under 20 800m runner in the country, ranked against athletes several years older.

Well done to Iris on a fantastic achievement, we eagerly await news of the team selection.

02:04.44 for 3rd place in Women's 800m A Race of Birmingham Uni Grand Prix – 14 May 2022 (European Under-18 Championship Qualifying Time)

02:05.64 for 1st place in Women's 800m A Race of Birmingham Uni Gold Standard – 11 May 2022

Shropshire County Championships

There was also success for the club on the track and in the field at the Shropshire County Championships.

We had 43 athletes competing for the club, a great turnout, and between them they won a total of 17 events.

Congratulations to runners Oscar Adams, who won the U11 Boys 600m in 01:52.8, Alice Baker, who won the U13 Girls 200m in 30.9 and Jacob Smith, winner of the U13 Boys 200m in 31.3. Menna Pugsley won the U15 Girls 300m in 43.3, and there were wins in the Under 15 1500ms for Bethany Trow in 4:48.8 and Jake Hopkins in 4:36.9.

This was not all, as Kati Hulme won the Senior 400m Hurdles in 65.5 and Joseph Munro won the 17 Boys Triple Jump with a jump of 10.70m.

Special mention goes to our multiple event winners, as Lucas Ellam won the U17 Boys 100m in 11.9 and 200m in 24.5, Madeleine Aiston won the U17 Girls 100m in 12.8 and U17 Girls 200m in 26.8, Bridget Williams won the U15 Girls 75m Hurdles in 12.9 and Long Jump with a jump of 4.79m and Joshua Inpong-Pirard won the U20 Mens 110m Hurdles in 16.3 and Long Jump with a jump of 5.63m.

Well done to everyone who competed, full results for the club can be found below:

600m
2nd Eva Ward 02:07.0 U11 F Shrewsbury AC

600m
1st Oscar Adams 01:52.8 U11 M Shrewsbury AC

800m
7th George Andrews 02:20.3 U17 M Shrewsbury AC

70mH +0.0
2nd Alice Parke 13.2 U13 F Shrewsbury AC

75mH +0.0
1st Bridget Williams 12.9 U15 F Shrewsbury AC
2nd Lily Sue Harrison 13.2 U15 F Shrewsbury AC

110mH +0.0
1st Joshua Inpong-Pirard 16.3 U20 M Shrewsbury AC

60m +0.0
6th Kirsten Lloyd 12.3 U11 F Shrewsbury AC

60m +0.5
3rd Oscar Adams 9.8 U11 M Shrewsbury AC

100m +0.0
4th Poppy Smith 15.3 U13 F Shrewsbury AC
5th Grace Kinsey 15.7 U13 F Shrewsbury AC
6th Lucy Hopkins 15.8 U13 F Shrewsbury AC

100m +0.6
2nd Alice Baker 14.8 U13 F Shrewsbury AC
3rd Lily Payne 15.3 U13 F Shrewsbury AC
6th Holly Rao 16.2 U13 F Shrewsbury AC
7th Emelia Harvey 17.2 U13 F Shrewsbury AC

100m +2.1
3rd Harry Marston-Jones 15.1 U13 M Shrewsbury AC

100m +0.0
3rd Emily Hall 14.3 U15 F Shrewsbury AC
4th Josephine Cox 14.5 U15 F Shrewsbury AC

100m +1.3
3rd Roisin Ellam 14.2 U15 F Shrewsbury AC

100m +0.6
st Madeleine Aiston 12.8 U17 F Shrewsbury AC

100m +0.1
1st Lucas Ellam 11.9 U17 M Shrewsbury AC
4th Ianto Closs 12.3 U17 M Shrewsbury AC
6th Joseph Munro 13.0 U17 M Shrewsbury AC
7th Harry Morris 13.4 U17 M Shrewsbury AC

100m +0.0
3rd Alice Baker 14.6 U13 F Shrewsbury AC
6th Lily Payne 15.3 U13 F Shrewsbury AC
7th Poppy Smith 16.1 U13 F Shrewsbury AC
8th Grace Kinsey 16.2 U13 F Shrewsbury AC

100m +1.3
5th Emily Hall 14.1 U15 F Shrewsbury AC
8th Roisin Ellam 14.4 U15 F Shrewsbury AC

150m +0.6
8th Kirsten Lloyd 30.6 U11 F Shrewsbury AC

150m +0.0
4th Oscar Adams 24.4 U11 M Shrewsbury AC

200m -1.1
3 Lily Payne 33.2 U13 F Shrewsbury AC
5 Ellie Lidster 36.2 U13 F Shrewsbury AC
6 Emelia Harvey 36.6 U13 F Shrewsbury AC

200m -1.1
1st Alice Baker 30.9 U13 F Shrewsbury AC
34d Holly Rao 34.0 U13 F Shrewsbury AC
4th Megan Lidster 34.2 U13 F Shrewsbury AC

200m -1.2
1st Jacob Smith 31.3 U13 M Shrewsbury
2nd Harry Marston-Jones 31.7 U13 M Shrewsbury AC

200m +0.4
2nd Bridget Williams 27.5 U15 F Shrewsbury AC
6th Josephine Cox 30.7 U15 F Shrewsbury AC

200m +2.6
1st Madeleine Aiston 26.8 U17 F Shrewsbury AC

200m -0.3
1st Lucas Ellam 24.5 U17 M Shrewsbury AC
3rd Ianto Closs 25.4 U17 M Shrewsbury AC
6th Harry Morris 28.3 U17 M Shrewsbury AC

300m
1st Menna Pugsley 43.3 U15 F Shrewsbury AC
4th Ellie Jay Willians 48.3 U15 F Shrewsbury AC
6th Roisin Ellam 50.1 U15 F Shrewsbury AC

300m
5th Lilly Parkes 45.6 U17 F Shrewsbury AC

1500m
1st Bethany Trow 04:48.8 U15 F Shrewsbury AC
4th Elsa Lovelock 02:22.8 U15 F Shrewsbury AC
6th Meg Buckingham 02:48.7 U13 F Shrewsbury AC
10th Marianna Preen 06:14.6 U15 F Shrewsbury AC

1500m
4th Harry Marston-Jones 05:24.0 U13 M Shrewsbury AC
5th Jake Jones 05:45.4 U13 M Shrewsbury AC

1500m
1st Jake Hopkins 04:36.9 U15 M Shrewsbury AC

1500m
3rd Joe Leahy 04:24.7 U17 M Shrewsbury AC
11th Daniel Newman 05:08.9 U17 M Shrewsbury AC
13th Jessica Gunner 05:25.0 U20 F Shrewsbury AC

200m +0.0
3rd Alice Baker 30.7 U13 F Shrewsbury AC
6th Holly Rao 34.8 U13 F Shrewsbury AC
7th Megan Lidster 37.0 U13 F Shrewsbury AC

400mH
1st Kati Hulme 65.5 Sen F Shrewsbury AC

400m
2nd Evie Logan 66.6 U20 F Shrewsbury AC

4x100m
1st Shrewsbury AC 56.2 U15 F Shrewsbury AC
2nd Shrewsbury AC 67.6 U13 F Shrewsbury AC

Long Jump
7th Kirsten Lloyd 1.83 U11 F Shrewsbury AC

Long Jump
1st Bridget Williams 4.79 U15 F Shrewsbury AC
10th Alice Parke 4.02 U13 F Shrewsbury AC
17th Grace Kinsey 3.71 U13 F Shrewsbury AC
22nd Jacob Smith 3.50 U13 M Shrewsbury
23rd Alice Baker 3.49 U13 F Shrewsbury AC
28th Megan Lidster 3.07 U13 F Shrewsbury AC
29th Ellie Lidster 2.91 U13 F Shrewsbury AC

Javelin
1st Manon Closs 24.31 U13 F Shrewsbury AC

3rd Megan Lidster 8.87 U13 F Shrewsbury AC


Shot
9th Ellie Lidster 4.40 U13 F Shrewsbury AC

Triple Jump
1st Joseph Munro 10.70 U17 M Shrewsbury AC
5th Laura Hulme 9.76 U20 F Shrewsbury AC

Long Jump
1st Joshua Inpong-Pirard 5.63 U20 M Shrewsbury AC
5th Joseph Munro 4.74 U17 M Shrewsbury AC

 

Report compiled by Matt Wooden